5. TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması

TR

EN

TÜBİTAK ULUSLARARASI İHA TÜRKİYE YARIŞMASI 2016

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 2016 Uluslararası İHA Türkiye Yarışması 12 – 15 Ekim 2016 tarihleri arasında Gebze Teknik Üniversitesi Çayırova Kampüsü’nde gerçekleştirilmiştir.  TÜBİTAK tarafından sürekli yapılması planlanan bu yarışma ilk defa düzenlenmiştir. Yarışma alanı pist ve çevre düzenlemesi ile birlikte hazırlanmıştır ve 10 – 11 Ekim 2016 tarihlerinde takımlar deneme uçuşları yapmıştır.

 

Yarışma için  204 takım başvuruda bulunmuştur. Yarışmaya katılmak isteyen takımlardan “Kavramsal Tasarım Raporu” teslim etmeleri istenmiştir. Bu raporlar değerlendirildikten sonra 178  takımın bir sonraki aşamaya geçiş hakkı kazandığı ilan edilmiştir. İkinci aşamaya katılan takımlardan  “Detaylı Tasarım Raporu” teslim etmeleri istenmiştir. Bu raporların değerlendirme sonuçlarına göre 108 takım uçuş yapmak üzere yarışmaya katılması için davet edilmiştir.

 

Yarışmaya 87 takım ve bu takımları oluşturan 400 kişi katılmıştır. Bu takımlardan 1 tanesi Polanya’dan, 1 tanesi KKTC’den ve 1 tanesi de Almanya’dan katılmıştır.

 

Yarışma organizasyonu yapılırken amacın “fair play çerçevesinde ve eğlence havasında bir etkinlik gerçekleşmesi yönünde takımları motive etmek” olduğu belirtilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, İHA’ların özellikle yangın ve kaza gibi acil durumlarda insanlara yardım edecek sivil uygulamalarda kullanılabilir olduğunu gösteren yarışma kuralları oluşturulmuştur. Yarışmaya katılan takımlardan görevi gerçekleştirmeye yönelik “özgün olarak” tasarlayıp üretecekleri hava araçları ile, herhangi acil bir durumda yarışma sahasında daha önceden belirlenmiş parkurda öngörülen manevraları yapmaları ve belirli yerlere, hızlı ve isabetli bir şekilde yük bırakmaları istenmiştir. Hava aracı ağırlığının en fazla 4 kg olması, taşınacak yüklerin 5cm x 5cm x 5cm ebatlarında ve en az 100 gr ağırlığında olması gerektiği belirtilmiştir. Hava araçlarının uçuş öncesinde teknik olarak inceleneceği ve uygun bulunması durumunda uçuş yaptırılacağı açıklanmıştır. Güvenlik bakımından, hava araçlarının uçuşu sırasında yaşanabilecek olan sinyal kesilmesi aşamasında devreye girecek olan, “fail safe” modu tarif edilmiştir ve bu özelliği olmayan takımların uçuşa alınmayacakları aktarılmıştır.

 

Yarışma “Sabit Kanatlı Elektrik Motorlu İHA’lar” ve “Döner Kanatlı Elektrik Motorlu İHA’lar” olmak üzere iki kategoride yapılmıştır. Yarışma iki uçuş etabı olacak şekilde planlanmıştır ve her takıma 3 uçuş hakkı tanınmıştır. Kendi kategorisinde ilk üç dereceye giren takımlara sırasıyla 20.000, 15.000 ve 10.000 TL ödül verileceği ve ayrıca tüm takımlar arasından en fazla 9 tanesine yarışma komitesinin seçimleri doğrultusunda 2.500’er TL mansiyon ödülü verileceği açıklanmıştır.

 

Birinci uçuş görevinde İHA’ların uçuş ve manevra kabiliyetleri test edilmiştir. İHA’lara “uçuş bölgesi” olarak tanımlanan hacim içerisinde 5 metre uzunluğundaki direklerle işaretlenmiş 4 kapının etrafında zikzak yapan parkurda uçma görevi tanımlanmıştır. İHA’ların parkurda bu uçuşu 3 defa tekrarlamaları istenmiştir. Uçuş süresi ve etrafından dolandıkları kapı sayısı bu uçuş görevinin puanını belirlemiştir.

 

İkinci uçuş görevinde ise ilk yardım veya yangınla mücadele ekipmanı gibi yükleri hedef noktalara çabuk ve başarılı bir şekilde taşımadaki kabiliyetleri test edilmiştir. Hava aracının aynı anda 4 yük taşıması ve 4 hedef noktasından oluşan bir parkurda her bir yükü hedef noktalara belirtilen sırada bırakması istenmiştir. Uçuş süresi, yük ve hava aracı ağırlığı ve hedef vurma başarısı bu uçuş görevinin puanını belirlemiştir.

Takımların derecelerini belirleyecek olan final puanı ise detaylı tasarım raporu puanı, birinci ve ikinci uçuş görevi puanları dikkate alınarak oluşturulmuştur. Yarışma 4 uçuş günü boyunca devam etmiştir.

Sabit Kanatlı İHA kategorisinde sırlama şu şekilde oluşmuştur:

1. İTÜ Rota Team -20.000 TL

2. Polish Air Force Academy -15.000 TL

3. Bilkent U Vecihi -10.000 TL

 

Döner Kanatlı İHA kategorisinde sıralama şu şekilde oluşmuştur:

1. İTÜ Mini Quad Team -20.000 TL

2. Tophane MTAL Aygök -3  -15.000 TL

3. Cyprus Eagles -10.000 TL

 

Mansiyon ödülleri (her takıma 2500 TL )  ise şu şekilde dağıtılmıştır:

1. Tophane Teknik ve Mesleki  Anadolu Lisesi  MTAL_AYGÖK 2 takımı (T066) (SABİT KANAT)

2. Enka Teknik Anadolu ve Mesleki Anadolu Lisesi: ENKA_L UAV  takımı (T095)  (DÖNER KANAT)

3. İzmir Atatürk Lisesi: IAL COPTER takımı  (T132)  (DÖNER KANAT)

4.Bafra Fen Lisesi: BAFRA takımı (T006) (SABİT KANAT)

5. Lüleburgaz Lisesi : Trakya Kartalları takımı (T046) (SABİT KANAT)

6. Almanya Technısche unıversıtat Braunschweıg: AKAMAV takımı  (T073 ) (DÖNER KANAT)

7. Gebze Teknik Üniversitesi: HUK A takımı (T022) (SABİT KANAT)

8. Gebze Teknik Üniversitesi: HUK C takımı (T109) (DÖNER KANAT)

9.İstanbul Teknik Üniversitesi: Boomerang takımı (T127) (DÖNER KANAT)

 

Diğer Ödüller:

• Yerli Ürün Teşvik Ödülü Döner Kanat- KTO Karatay Üniversitesi-Türk Yıldızı ( T147)

• Yerli Ürün Teşvik Ödülü Sabit Kanat-İstanbul Ticaret Üniversitesi – Comair 2 (T029)

• En İyi Tasarım Ödülü Döner Kanat: Koç Üniversitesi KUAV (T145)

• En İyi Tasarım Ödülü Sabit Kanat: Istanbul Üniversitesi Boomerang (T036)

• En Orjinal Tasarım Ödülü Döner Kanat: Sakarya Üniversitesi Creed (T156)

• En Orjinal Tasarım Ödülü Sabit Kanat: Özyeğin Üniversitesi Kartal Gözü (T054)

• En Yüksek Puan Alan Detaylı Tasarım Ödülü: Polonya Polish Air Force Academy (T057)